Gurmania Logo
Gurmania Logo
Doğal
taze hisler iyi tat!

Berliner

Ayraç
Aslında bir çeşit Alman çöreği. Gerçek reçete ile özel hazırlanmış hamur toplarının doğru teknikle, yağı çekmeden pişirilmesi sonrası içerisinin reçel, marmelat çikolata gibi haz veren lezzetlerle doldurulup üstüne pudra şekeri serpilerek servis edildiği bir klasik. Peki Gurmania’nın farkı nedir?
Gurmania Berliner’i orijinal tadın birebir yansıtılması için Avrupalı şefler tarafından gerçekleştirilen uzun ar-ge çalışmaları sonucunda üretime başlar. En iyi çikolatalardan çikolata sosları, en taze ve doğal meyvelerden glikoz şurubu ve katkı maddesi barındırmayan lezzetli marmelatlar hazırlanır. Beykoz fabrikamızda özenle üretilen Berliner’ler şubelerimizde sadece üretildiği gün taze şekilde satışa sunulur.
Gurmania - Berliner
tarifi uzaklardan, lezzeti bu topraklardan!
Berliner
Ayraç

Her sabah kapılarımızı yüzlerce gurme ağırlama heyecanıyla açıyoruz.
Çünkü bizim için tüm müşterilerimiz birer gurme her servisimiz gurmelere özel!

Yumuşacık Tereyağlı Hamur 
Göz kararı değil, şef kararı
Doğal Türk Tereyağı 
Hakiki tereyağı ile orijinalinden daha lezzetli
Gurmania - Berliner
Taze Meyvelerden Marmelatlar 
Özenle seçtiğimiz taze meyvelerden kendi üretimimiz doğal marmelat
Katkısız, Koruyucusuz 
Acayip lezzetli, yeterince sağlıklı
Orijinal Tarif Gerçek Tat 
Almanya, Avusturya ve İsveç’ten orijinal reçeteler
Nedir Bu Berliner?
Berliner, genelde isminden dolayı Berlin’in meşhur bir tatlısı zannedilir ama Berlin’de birine sorduğunuzda neyi kastettiğinizi anlamayabilir bile. Çünkü bu tatlı Almanya ve Avusturya’nın çeşitli bölgelerinde farklı isimlerle biliniyor. Mesela Berlin’de “Pfankuchen” denirken Avusturya’da Krapfen veya Kräppel olarak isimlendiriliyor.
Gurmania - Berliner
Gurmania - Berliner
Donuttan Farkı Nedir?
Çoğu zaman Donut ile karşılaştırılırsa da yapı ve tarif olarak Amerikan Donut’u ile farklılıkları bulunmaktadır. Ama Almanya’nın güney kesimlerinde Berliner “Donut” olarak bilinir pastanelerde “Berlin”, “Bale” veya “Puffel” isimleriyle de karşılaşabilirsiniz. İngiltere’de “Jelly Donut” olarak satılırken Fransa’da, menüde “Boule de Berlin” ismini aramanız gerekir.
Kim Keşfetti?
Bir rivayete göre 18. yüzyılda orduda nişancı olarak görev yapan yetenekli bir fırıncı, kendi mesleğinde ön plana çıkmak için Prusya hükümdarı Büyük Friedrich’in özel fırıncısı olarak saraya girer. Son yıllarını cephede geçiren fırıncı ilhamını savaş meydanlarından alarak top mermisi şeklinde bir pasta yapmaya karar verir.
Gurmania - Berliner
Gurmania - Berliner
Çaresizliğin Tarife Katkısı
Fakat pastayı yapacağı bir fırın bulamadığı için hamuru kızartmaktan başka çaresi kalmaz. Kızarttığı hamur toplarının üzerine pudra şekeri serperek servis eder. Fırıncı aslen Berlin’li olduğu için de tatlının ismi “Berliner” olur.
Viyanalı Pastacı
Başka bir rivayette, Avusturya Bavaria’da yaşayan Viyanalı bir pastacı olan Cäcilie Krapf’ın 1960’lı yıllarda dükkanında sattığı chilli toplarına bir geliştirme yaparak içine meyve marmelatı koymasıyla elde ettiği anlatılmaktadır.
Gurmania - Berliner
Gurmania - Berliner
Romanların Etkisi
Aslında Berliner’i Roman yemek kültürüne dayandırmak mümkün. Ana malzeme olan hamur toplarını çokça tüketen Romanlar yağda kızarttıkları topları balla tüketiyorlardı. Tabi günümüzde birçok mutfağa giren tatlı, farklı şekillerde hazırlanabiliyor. Örneğin İtalya’da bir benzerine “Bomboloni” deniyor. Kim bilir belki de bizdeki pişiden etkilenmişlerdir…
crossmenuchevron-leftchevron-right